מבוא – מה זה כלים יצירתיים בעבודה עם זוגות ומשפחות?

כלים יצירתיים בעבודה עם זוגות ומשפחות

מהם כלים יצירתיים בטיפול זוגי ומשפחתי וכיצד הם משרתים את הטיפול. 

התכנסותה של משפחה למרחב טיפולי משותף מאתגרת את המטפל המשפחתי. חברי המשפחה עשויים לדבר בשפה שונה, להגדיר אחרת את משמעות הבעיה ולזמן תנועה בין עולם המבוגרים לעולם של הילדים, עולם הגברים והנשים ועוד. המטפל המשפחתי נדרש לתמרן בין שפות וצרכים השונים, ללוש ביחד עם המשפחה את היחסים, לסייע בבניית תקשורת תקינה ומכבדת ובבניית נרטיב משותף. כמו כן הוא נדרש להסדיר את הגבולות ומערך התפקידים ולאתר שיטת עבודה שתאפשר לכולם להרגיש חלק.

במהלך השנים הבחנתי בכך שפעמים רבות נדרשת עבודה שהיא מעבר למילים. וירג’ניה סאטיר (1994) בספרה ‘המשפחה המודרנית’ מדגישה את המשמעות של עבודה שהיא מעבר למילים. בדרכה היצירתית היא מתארת את משמעות של ביטויים פיזיים ובלתי מילוליים של ההתרחשויות המאפשר למידה בדרך הפורצת את מחסום המילים. סאטיר הבינה כי לעיתים אין די בהבנה, תפיסה, שימוש במילים והגיון כדי ליצור שינוי מיוחל. מסיבה זו היא החלה לעשות שימוש בהומור, מדיטציה, מוזיקה, מגע וקול. סאטיר עודדה יצירת שינוי בדרך חווייתית, באמצעות הגוף, זיכרון האגור בתאיו. עבודה דרך פיסול, משחקי תפקידים ושימוש במטפורות יצרו מעין שחזור של חוויות וזיכרונות העבר.

סלוודור מינושין (1984), אבי הגישה המבנית בטיפול המשפחתי, נהג ליצור התערבות פיזית בעת העבודה עם המשפחה. הוא האמין שלעיתים, הדיבור אינו עומד בפני עצמו ודרוש אקט חוויתי שניתן יהיה להבין דרכו את המצב במשפחה ולהתיק אותו לחיים מחוצה לחדר הטיפולים. כאשר המשפחה הייתה יושבת בחדר, הוא היה בוחן את אופן הישיבה וכיצד הוא מבטא קואליציות הקיימות בתוך המשפחה. במקרים בהם הוא הבין שנדרש שינוי במבנה המשפחה הוא נהג לבקש מחברי המשפחה לקום ולשבת על פי הסדר המבני שאמור להתקיים בתוכה. כך, מינושין היה מבקש ליצור גבולות בין מערכת ההורים לילדים דרך הישיבה הפיזית של הורים בצד אחר מהילדים.

הקורס מציג אתגרים העולים בטיפול הזוגי והמשפחתי וכלים יצירתיים לפענוחם בצורה חווייתית. כלים אלה מאפשרים למטפל להעריך את מבנה המשפחה, התפקידים והדינמיקה המאפיינת אותה כמו גם לעבוד עם המשפחה סביב סוגיות העולות בטיפול. מטרת הקורס היא להקנות כלים שיאפשרו למטפל להעשיר את יכולת הביטוי היצירתית שלו בעת העבודה שלו עם זוגות ומשפחות.

הקורס מדגים דרכי עבודה יצירתיות של המטפל המאפשרות לכל חברי המשפחה לקחת חלק בתהליך. הקורס מדגים שימוש בכלים מגוונים במטרה לגרות את החלק היצירתי והאותנטי של כל מטפל כדי שיוכל להביא לידי ביטוי רעיונות אותנטיים שלו שיסייעו להשיג את מטרות המפגש והטיפול. התרגילים המובאים במדריך זה מסייעים לחשוב על עבודה השלכתית שהיא לא בהכרח דרך מילים ולא תמיד חייבים לחבר אותה באופן גלוי לבעיה המשפחתית עצמה.

חשוב לזכור כי לעיתים עצם הפעילות המשותפת יוצר חוויה משמעותית שהופכת להיות חלק מההוויה המשפחתית.

 

עבודה שלכם פרי יצירתכם

מטרת הקורס הינה לחבר אתכם למוכר. לפעילויות אותם אתם כבר עושים בחדר או שעשיתם בעבר בחיים האישיים במסגרות כאלה ואחרות. הקורס מנסה לפתוח חלונות לחשיבה עצמאית של המטפל ולסייע לו ללכת אל המוכר לו ולצקת את התכנים הייחודיים שלו ההולמים את המטפל, אישיותו, דמותו, כישוריו והאני מאמין האישי-מקצועי שלו.

במהלך השנים הבחנתי בכך כי הדבר החשוב ביותר הינו החיבור האישי שלנו לטכניקה בה אנחנו עושים שימוש. אנחנו מצליחים לפעול בחדר כאשר אנחנו לוקחים את הלגיטימציה, מאמנים ביעילות הפעולות ונאמנים לעצמנו גם כשהמטופל מגלה בהתחלה התנגדות.

מובחנות המטפל מהסביבה באה לביטוי כאשר הוא מתחיל להכיר ביכולותיו לחולל שינויים בעבודה עם הפרט והמשפחה. ההנחה הזו תקפה שבעתיים בעבודתו של המטפל עם כלים יצירתיים המשקפים אותו. מטפל שלוקח לעצמו את הלגיטימציה לפעול בדרך שלו, מנכיח עצמו ממקום של שפע בו הוא נותן ביטוי לחלקים היצירתיים הקיימים בו. 

אני מזמין כל אחד מכם לעשות לאורכו של הקורס, מסע של חיפוש הכלים היצירתיים הקיימים בו. במסע זה כל אחד מכם מתבקש לקחת כלים מזירה אחת ולעשות בהם שימוש בזירה אחרת, להעביר טכניקה מעולם תוכן אחד וליישמו בעולם תוכן אחר. אני מזמין אתכם לשחרר את הידע הקיים ולפגוש מחדש את תכני הקורס כאילו שהם באים לראשונה. לאחר שתחוו את השימוש בהם אני מציע שתבחנו כיצד הדבר הזה בא לביטוי בעבודתם, כיצד עבודתם מתקשרת עם ההלך רוח שעולה מהמתודה המוצעת ובאיזה אופן ניתן לקחת את הכלי שמוצע בקורס ולעשות בו שימוש שהולם אף יותר את העבודה הטיפולית שלכם ומטרותיה.

בה בעת אני מזמין אתכם לקחת את הכלים אותם כבר ביססתם בעבודתכם המקצועית והתאימו אותם לעבודה הטיפולית עם המשפחות. בין אם אתם מטפלים ביחידים או בקבוצות, בין אם אתם יועצים חינוכיים המבקשים להתמחות בטיפול משפחתי ובין אם אתם מטפלים מתחילים ואתם מנסה לחפש את המוכר לכם מתוך התנסות אישית כזו או אחרת.

אני מציע שתחשבו על האופן בו ניתן להתאים את הפעילויות הללו למשפחות או אפילו לזוגות.

כמעט כל פעילות ליחיד ניתנת לאדפטציה למשפחה או לקבוצה משום שהפעילות המשפחתית כוללת בתוכה התנהלות של יחידים. ההבדל הוא שבטיפול המשפחתי אנחנו נותנים דגש גם על החלק של הדינמיקה של היחסים והאופן בו ניתן להחזיק ביחד קשיים ואתגרים משפחתיים.

לעיתים תגלו שאתם כבר עושים את זה בדרך כזו או אחרת.

Pin It on Pinterest

דילוג לתוכן