נעים מאד, שמי אלון אורן

אני שמח לפגוש אותך פה ולחלוק איתך את עולם הידע שצברתי במהלך שנות הניסיון שלי בשדה הטיפולי.

במקצועי, אני עובד סוציאלי ומטפל משפחתי שבמהלך החיים המקצועית שלי גיבשתי דרך הכוללת כלים וגישה מקצועית שמשלבת את מאפייני האדם שמתחת לכובע המקצועי.

היום, כשאני בעשור החמישי לחיי, אני בוחן את דרכי ומבחין שכל הסימנים כבר היו שם בדרך. מכל נקודה במסלול אספתי אבני דרך שהפכו להיות המטפל שאני היום, גם כשאני מלמד או מדריך או מנחה קבוצה אני קודם כל מטפל בהוויתי.

כבר בגיל 28 כשעבדתי עדיין בהייטק, ביקשתי להרחיב את האופקים ונרשמתי, באופן אינטואיטיבי, ללימודי הנחיית קבוצות. בכך נפתח בפני צוהר ללכת אחר נטיית הלב. שנתיים לאחר מכן לקחה אותי הדרך להקמת עמותה שנקראה משפחה גאה. העמותה ליוותה אנשים בתהליך הקמת משפחה אלטרנטיבית. משם כבר לא היתה דרך חזרה. הבנתי שמצאתי את מקומי. כך, בגיל 32 החלטתי לעזוב את ההייטק ועשיתי הסבה מקצועית לעבודה סוציאלית. עם סיום הלימודים התחלתי התמחות בטיפול משפחתי. באופן טבעי. באותו הזמן כבר גמלה בי ההחלטה להעמיד לרשות אנשי מקצוע כלים ומיומנויות שיעמידו אותם במרכז ההתערבות ויעודדו אותם לבטא עצמם, להשמיע עמדותיהם ולפתח אני מאמין הנשען על ניסיון החיים האישי והמקצועי שלהם. מכאן, הדרך לבחירת נושא לעבודת הדוקטורט שלי כבר הייתה מתבקשת. לא בכדי היא עסקה ב’אחרות’ והתמקדה בחוויית המשפחתיות של המשפחה האלטרנטיבית. 

כיום אני מטפל ומדריך מוסמך מטעם האגודה לטיפול משפחתי ועוסק בטיפול והכשרת אנשי מקצוע. בעבודתי האקדמית אני מתמקד בתחום הנחיית הקבוצות, הטיפול המשפחתי והכשרת מדריכים. בכל התפקידים הללו אני מוצא שגיבוש דרך מקצועית נינוחה ובטוחה היא האתגר המעניין, המרגש, והמתסכל ביותר. יחד עם זאת – מדובר באתגר מתחייב והכרחי לכל מטפל בכל מגוון התפקידים שהוא ממלא, כדי לשמר את יעילות הטיפול מחד ואת התשוקה למקצוע מאידך.

מה אספתי בדרך?

ההתפתחות המקצועית שלי אינה קונבנציונלית. כשעבדתי בתחום ההייטק חיפשתי ללמוד משהו משמעותי ובעל ערך שיניע אצלי את גלגלי הרגש והחשיבה לכוונים מרתקים ומרגשים. הלכתי ללמוד הנחיית קבוצות והתאהבתי במקצוע הטיפולי. בהמשך הגשמתי חלום והלכתי ללמוד עבודה סוציאלית. בכל צומת אספתי אבני דרך שעצבו את דרכי.

לימודי הנחיית קבוצות

לימודי הנחיית קבוצות שהחלו מתוך רצון שלי לעשות משהו למען ההתפתחות האישית שלי זימנו עבורי התבוננות פנימית על הסיבות לבחירה שלי במקצוע ההיי-טק, מידת התאמתו לחלומות שלי ואפשרו לי לקרוא תיגר על מה שנתפס כברור מאליו טרם כניסתי לתוכנית הלימודים. עולם הקבוצות המרתק זימן בפני גם הקשבה לבעיות חברתיות וקשיים של אנשים נוספים לחיות כפי שהם רוצים ומאמינים.

העמותה משפחה גאה

העמותה משפחה גאה נתנה לי את הזכות ליזום ולהקים גוף שנותן מענה לאנשים בתהליך הבחירה בהקמת משפחה אלטרנטיבית. הרגשתי מחויבות פנימית לספק מרחב בטוח של התלבטות, ללא אג’נדה ספציפית לגבי העדפה של מודל הורות כזה או אחר, וללא הפעלת לחץ לבחירה בדרך הורות כזו או אחרת.

לימודי עבודה סוציאלית

לימודי עבודה סוציאלית היו עבורי צומת חיים משמעותי מכל הבחינות. הם אפשרו לי לשלב בין הלב לבין מקצוע ההיי-טק. כשהקשבתי ללב ונירשמתי לתוכנית השלמות למ”א בעבודה סוציאלית גיליתי את האפשרות לממש את התשוקה ולסייע לאנשים. מצאתי שניתן להרחיב את מה שנתפס כגבולות היכולת וללמוד לטפח כישורים ומיומנויות טבעיים ולהפוך אותם למקצוע משמעותי ולתת שרות שנותן מענה מקצועי בעל ערך מבלי לוותר על ה’עצמי’.

מחקר אקדמי

עמותת משפחה גאה אותה הקמתי חשפה אותי לאתגרי המשפחה הלהט”בית. נוצר בי הדרייב לחקור את חווית המשפחתיות הלהט”בית כדי לקבל כלי עבודה מחקריים שישרתו אותנו, החוקרים והמטפלים בעבודה עם משפחות להט”ביות. לאחר שסיימתי את עבודת הדוקטורט הרחבתי את הממצאים ובחנתי במסגרת ההוראה והטיפול את האופן בו הם באים לביטוי בחווית המשפחה ה’אחרת’ בכלל. ממצאי המחקר הצביעו על האופן בו המודלים המשפחתיים שהפתחו בקהילה הלהטבית שרתו את המשפחות הההטרוסקסואליות והציעו להן אפשרויות חדשות ובכך פרצו עבורן דרך. למעשה הבחנתי שהמשפחות של המחקר עסוקות בשאלות רחבות של הורות ומשפחה שמעסיקות את המשפחה האחרת בכללותה. מצאתי שהמודל ההומו-לסבי, בשל חווית החוסן שמאפיינת אותו עשוי לתת השראה למענה ופתרונות בסוגיות שמתעוררות בקרב המשפחה ה’אחרת’.

יזמות חברתית

יזמות חברתית אפשרה לי לאורך הדרך, להשמיע את קולו של המושתק בחברה ולאפשר תהליכי העצמה עבור אוכלוסיות המפלסות את דרכן בעידן הפוסט-מודרני. בשנים בהן הרגשתי שישנו צורך שלא מקבל מענה, הקמתי פורום באינטרנט שהפך ברבות הימים לעמותת משפחה גאה. כשעברתי לחיפה לקחתי על עצמי את תפקיד יו”ר הוועד של הפורום החיפאי של הקהילה הלהט”בית. היה חשוב לי למנף את הידע שצברתי בעמותה לטובת הארגון שמספק שירותים חברתיים לאוכלוסיה שבחלקה מתמודדת עם סוגיות הישרדותיות כמו היציאה מהארון, אך גם עסוקה בשאלות מתקדמות של הדרך למימוש ההורות. אני מרגיש שכיום לאחר כשני עשורים, אני יכול לראות את ההישגים של הקהילה ולרוות נחת מהדרך אותה עשתה אוכלוסיה שאנשיה הוצאו עד לא מזמן מחוץ לגבולות הקונצזוס החברתי.

עולם הטיפול

עולם הטיפול היווה עבורי כר נרחב ללמידה, תרומה לחברה והתפתחות אישית ומקצועית. אני חושב שהכתובת הייתה על הקיר כבר מגיל צעיר. אני זוכר את עצמי יושב ומקשיב לאנשים ומסייע להם לפתור את הבעיות. למרות שהיה לי ברור מגיל מאוד צעיר שאני רוצה ללכת לתחום טיפולי, ברחתי מייעודי והלכתי אחר הציווי החברתי של גבר קרייריסט שבונה קריירה בתחום ההיי-טק. מצאתי תחום עבודה מספק ומתגמל שאני מרגיש כל הזמן סקרן לגביו. הדחף ללמוד ולהתפתח כל הזמן משאיר אותי סקרן ומאפשר לי לבוא עם תשוקה למקצוע. הכלים שקיבלתי בהיי-טק עוזרים לי להמשיג מושגים תיאורטיים מופשטים ולהפוך אותם לכלים פרקטיים.

הנחיית קבוצות בשטח

הנחיית קבוצות בשטח פתחה בפני את האפשרות לסייע לאנשים אחרים להיות מי שהם, ללמוד להקשיב לעצמם, להכיר את עצמם טוב יותר, לקבל ולאהוב את עצמם, לגלות מהן הבחירות הנכונות להם ולקחת את החופש למימוש עצמי בדרך ההולמת את כישוריהם ונטיות ליבם. הקבוצות הראשונות אותן הקמתי ליוו אנשים בתהליך ההבשלה לקראת הקמת משפחה אחרת. הרגשתי שאנשים שניצבים בפני הקמת משפחה אלטרנטיבית זקוקים למקום בו הם יכולים לבטא את עצמם בצורה חופשית וללא הפעלת לחץ מצד הסביבה. בזמן שנותר עד תחילת לימודי ההסבה היה רק מתבקש להקים קבוצות למובטלי היי-טק שתפקידן היה לזמן לאנשים קבלת החלטה מושכלת על מקום העבודה העתידי שלהם. בהמשך התנסיתי בהקמה והנחייה של קבוצות מסוגים שונים, טיפוליות ולימודיות, קבוצות תוכן וקבוצות תהליך, דינמיות ומובנות. הייתה לי הזכות להתנסות במגוון רחב של נושאים ועולמות תוכן שונים כמו קבוצות הורים, קבוצות גברים, קבוצות נשים וקבוצות מדריכים ומטפלים.   

הוראה אקדמית

הוראה אקדמית סייעה לי לגבש את עולם הידע ולהמשיג אותו עבורי ולהעמידו ברשות האחרים במסגרת העבודה עם הסטודנטים והמדריכים, פרסום מאמרים ויצירת תכנים לימודיים. 

בתהליך בו לימדתי סטודנטים ומודרכים להקשיב ללב שלהם, התחלתי להבין גם אני כמה ניסיתי לברוח מהייעוד האמיתי שלי כשהחלטתי בצעירותי לנסוע עד ארה”ב כדי לעבוד בניהול חנות בגדי חוף ולאחר מכן דרך הבחירה שלי לעבוד בתחום ההיי-טק על פני תחום שהיה קרוב יותר לליבי. הבנתי פתאום שניסיתי להידמות למישהו שהוא לא אני אלא לדמות הגבר הקרייריסט האולטימטיבי אותו יצרה החברה ואני אימצתי אותה ללא סימני שאלה לגבי מידת התאמתה אלי והתאמתי אליה. התובנה הזו היא נר לרגליי בכל התפקידים המקצועיים אותם אני ממלא.  

התהליך שלי…

למה בחרתי לתת מענה למטפלים?

אני זוכר את עצמי כבר מתחילת ההתמחות בעבודה סוציאלית ולאחר מכן בטיפול משפחתי, מחפש דרך. דרך מקצועית שתתאים לי ותאפשר לי לתת את השירות המיטבי. כזו שתענה על הקריאה הפנימית שחוויתי בהחלטה להתמקצע בעבודה סוציאלית. במשך שנים חיפשתי מענה מקצועי בהדרכה. פגשתי מדריכים רבים, שעובדים בגישות מגוונות שסייעו להתפתחות המקצועית שלי. לצד זה, ליוותה אותי תחושה של החמצה. הרגשתי שלמרות שמדובר באנשי מקצוע טובים ונחשבים, אפילו מהשורה הראשונה הרגשתי שההדרכה מכוונת אותי לשיטת עבודה אחידה שאינה נינוחה עבורי, ומכאן שגם אינה בטוחה עבורי. לאט לאט הבנתי שחסר חלק בפאזל. הבנתי שכאשר ההדרכה אינה לוקחת בחשבון את מי שאני, את ניסיון החיים שרכשתי ואת האני מאמין האישי-מקצועי בו החזקתי, משהו שם לא מחזיק ולא מוחזק. הרגשתי שהמדריכים שהיו לי התקשו לראות בכך ניסיון רלוונטי למקצוע הטיפולי או שהתקשו לסייע לי ליצור את האינטגרציה שחיפשתי בין מי ומה שאני לבין המקצוע הטיפולי. 

אני זוכר היטב את היום בו ‘נפל האסימון’. ישבתי בהדרכה וסיפרתי על חווית הצלחה שהייתה לי בקבוצת סטודנטים. בעודי מתאר את תחושות ההצלחה, אני מבחין בחוסר נינוחות של המדריכה שהחלה לשאול אותי שאלות על דברים שלדעתה פחות עבדו במפגש. ביקשתי מהמדריכה לעצור ולאפשר לי לשהות קצת בחווית ההצלחה ולאתר את האופן בו ההצלחה מביאה לביטוי את מי ומה שאני. המדריכה בחרה לשקף בפני את מה שנראה היה לה כהתנגדות שלי לתהליך ואמרה לי שהיא יודעת שקשה לי לשמוע את הדברים שיש לה להגיד אך היא מרגישה חובה לעבוד איתי על דברים שהיא רואה. 

כשיצאתי מהמפגש גמלה בי ההחלטה לעשות את זה אחרת עבור המודרכים שלי. הבטחתי לעצמי לסייע למטפל ולמדריך לטפח נרטיב מקצועי הקשוב למי ומה שהוא, שמתמקד גם בהצלחות, בחוזקות, בכוחות ובעוצמה שיש בסיפורי הצלחה ומחזק את תחושת המסוגלות, הבטחון והנינוחות שלו. כמו כן הבטחתי לעצמי שגם כאשר אני מציע פרספקטיבה להתבוננות, והמודרך מעדיף כרגע להסתכל על הדברים מזוית אחרת, לעולם לא אעשה שימוש במילה התנגדות מתוך כבוד לצורך שהוא מביא אל ה’כאן ועכשיו’. החלטתי שגם חוסר בשלות של התהליך אותו עובר המודרך, הוא צורך שיש לכבדו. אני מרגיש שעמדתי בהבטחה שלי לעצמי ולמודרכים איתם עבדתי והשכלתי להנחות תהליכי התפתחות משמעותיים מתוך כבוד בסיסי למטפל, לעמדות המקצועיות ותפיסת העולם שלו. 

ככל שחלפו השנים התחדדה עמדתי וקיבלתי אישוש לנכונות הדרך ולצורך של המודרכים לקבל הדרכה שרואה אותם ומקדשת את המקצועיות לצד טיפוח העמדה וההתמקמות של המטפל בתוך המפגש הטיפולי.

כיום אני מרגיש שיש לי זכות גדולה ללוות סטודנטים, מודרכים ומדריכים ולשמחתי התפקידים המקצועיים שאני מחזיק בהם מאפשרים לי לתת מענה במגוון דרכים כדי שכל אחד יוכל למצוא את הדרך המקצועית המיוחדת לו ולפעול במקצועיות בנינוחות ובבטחון, להיות נוכח במיטבו בבטחה ובאופן שמספק שירות משמעותי למטופל ומחזיק את המטפל באהבה למה שהוא עושה.

אני מאמין

האני מאמין האישי-מקצועי שלי

אני מאמין שלצד השאיפה להרחיב את הכלים והידע התיאורטי, איש המקצוע מחוייב גם להעמיק את ההתבוננות הפנימית ולטפח את עצמו. אני מאמין שמטפל שלומד להישען על מיומנויות אישיות ועל ערכים מוצקים הוא מטפל שיודע ליצור הבחנה בינו לבין המטופל, להקשיב ולהבין את האחר שלא מתוך עצמו, ומשכיל לזהות ולעבד תהליכים בלתי מודעים המתחוללים באופן תמידי בעת המפגש הטיפולי וגם לאחריו. מטפל מובחן הוא מטפל שמתמקם בחליפה שלו ומנהל את הטיפול בנינוחות, מציב סימני שאלה על סימני הקריאה ומשמר לאורך זמן את האהבה והתשוקה למקצוע. 

מסיבה זו אני מאמין שהאני מאמין המקצועי הוא אני מאמין אישי-מקצועי.

לגישתי, שימוש במונח אני מאמין אישי-מקצועי מכבד את המודרך ואת דרכו ומקנה כבר בתחילת הדרך אוריינטציה והכרה בניסיון החיים המצטבר אותו הוא צבר. מונח זה מכוון את המדריך לצקת גם עוגנים פנימיים הנסמכים על ניסיון החיים של המודרך, ערכים בהם הוא מאמין וכוחות וחוזקות הקיימים בו. לפיכך, המונח אני מאמין אישי-מקצועי לא רק מדגיש את חשיבות העבודה האישית המתבצעת בעת ההדרכה אלא גם את התועלת שעשויה לצמוח מעבודה אינטגרטיבית בין האישי לבין המקצועי.

אני מאמין שאיש מקצוע, בכל תפקיד בו הוא נושא, בשעה שהוא חוקר את הארגון שהוא עובד בו, קהל היעד וגבולות המנדט, יודע לשרטט חוזה טיפולי ברור, התואם את טובת המטופל, תוך הבנה מעמיקה של תפקידו במערך הטיפולי. 

אני מאמין שאיש מקצוע שמכיר את המקצוע, ההתפתחויות, הגישות בתחומו ויודע לפעול מתוך הבנה תיאורטית מעמיקה ויודע לעגן את העבודה שלו הן בגישות מקצועיות רלוונטיות והן בפרקטיקות מעשיות הוא איש מקצוע שיודע לתת שירות מקצועי איכותי, משמעותי ואף פורץ דרך. 

אני מאמין שמלאכת ההדרכה היא מלאכת אריגה השוזרת את החוטים המקצועיים עם החוטים האישיים בצורה שהולכת ונעשית אינטגרטיבית יותר ויותר. אני מאמין שהדרכה שעוסקת בחוויות הצלחה ומסוגלות, בחלומות ובתקוות של המטפל, היא הדרכה מעצימה שמקנה לו נינוחות וביטחון. זאת מכיוון שהיא שואבת את מקורותיה ואת חומרי הגלם שלה מהמשאבים האישיים של המטפל ומחזקת בו את תחושת השליחות. הדרכה שנוגעת גם במטפל עצמו יוצרת אינטגרציה בין האני מאמין האישי והמקצועי ומסייעת למדריך להיות קשוב לעצמו, לחזק רגישויות המשתקפות בתהליכי השלכה והעברה ומסייעת לו להנגיש את החוזקות והכוחות שלו כמשאב זמין עבור התהליך הטיפולי. כתוצאה מכך גם המודרך לומד לזהות מהם תהליכים מקבילים וכיצד הם באים לביטוי בתוך החדר. 

תפקיד המדריך בעיני הוא לספק את המסגרת והתפקיד של המודרך הוא לצקת בה את הייחודיות שלו.

השכלה מקצועית

PhD עבודה סוציאלית אוניברסיטת חיפה – עבודת הדוקטורט שלי עסקה בחווית המשפחה הלהט”בית שמצאה 3 אתגרי משפחה ייחודיים: ‘אחרות’, שייכות ומימוש עצמי שמלווים את המשפחה לאורך בנייתה.

לימודי השלמה לתואר השני בעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה במגמה לטיפול משפחתי. עבודת המסטר שלי עסקה ב”הבנייתה של משפחה גברית במודל הורות משותפת עם אישה”.

מטפל ומדריך משפחתי מוסמך מטעם האגודה לטיפול משפחתי – מדובר בתהליך ארוך שהחל עם לימודי התואר השני במגמה לטיפול משפחתי. תעודת מדריך מאפשרת למודרכים שנמצאים בתהליך הסמכה למטפל או מדריך לקבל הכרה בשעות הדרכה הנדרשות מטעם האגודה. צברתי ניסיון בעבודת הדרכה עם מודרכים המחזיקים בגישות שונות ומגוונות.

מומחה בניכור הורי מטעם בית המשפט – הכרה במומחיות בתחום הקשר הורה-ילד במשפחות הנמצאות במאבק גירושין. מדובר בעבודה שהיא קשה מאוד אך מתגמלת בשל התקווה הנזרעת במקומות בהם הייאוש הפך לביטוי שגור.

מגוון השתלמויות בניכור הורי אצל ניק וקרן, ענבל קיבנסון בר-און – ענבל מלווה אותי כבר שנים בתהליך ההדרכה בתחום של הטיפול הפסיכו-משפטי.

השתלמות בתלימודי תואר ראשון בניהול וכלכלה באוניברסיטה הפתוחה – את התחלה של הלימודים עשיתי דווקא בתחום המדעים המדוייקים.

השתלמות בתיאום הורי אצל עידית הוניגמן – מדובר בהשתלמות המדייקת את העבודה עם משפחות המצויות במאבק גירושין גבוה (High Conflict).

השתלמויות ופרקטיקום במסגרת ההכשרה כמדריך בטיפול משפחתי מטעם האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי.

השתלמות בתחום הגישה הנרטיבית אצל תיקי שריר ממרכז שילובים.

הנחיית קבוצות במכללת אורנים – תוכנית דו שנתית המלווה בפרקטיקה בשטח שהובילה אותי בסופו של דבר להקים ולהנחות קבוצות במסגרת העמתה “משפחה גאה” אותה הקמתי לפני כשני עשורים.

הסבת אקדמאים למקצוע ההיי-טק במכללת ג’ון ברייס – הלימודים הללו פתחו בפני את האפשרות לעבוד כעשור בתחום ההיי-טק.

לימודי תואר ראשון בניהול וכלכלה באוניברסיטה הפתוחה – את התחלה של הלימודים עשיתי דווקא בתחום המדעים המדוייקים.

פעילות אקדמית

תחום ההוראה

תחום ההוראה הוא אחד התחומים המרתקים והמספקים ביותר. הכשרת מטפלים היא סוג של שליחות אותה אני מקבל על עצמי באהבה רבה. מדובר בגולת הכותרת של המקצוע וללא ספק מדובר בעיסוק שמשמר את האהבה והתשוקה שלי למקצוע. הקו המרכזי בעיסוקים השונים שלי בתחום ההוראה הוא האמונה ביכולות הסטודנטים. אני מאמין שמי שמשדרים לו שסומכים עליו, יאתר את כוחות הנפש הקיימים בו ויגיע למקום מדויק בו הוא מרגיש בטחון ונינוחות. 

קורסים בטיפול משפחתי

במהלך השנים לימדתי קורסים שונים ומגוונים במסגרת לימודי המ”א ולימודי החוץ של הטיפול המשפחתי במכללת תל-חי: 

הגישה הנרטיבית בטיפול המשפחתי – הקורס הסמיסטריאלי מלמד כיצד מחצינים את הבעיה המשפחתית ורותמים את המשפחה להתמודד עמה. בהתאם לרוח הגישה הנרטיבית מסייעים למשפחה לשנות את הסיפור רווי הבעיות לסיפור המבוסס על ההצלחות של המשפחה ביכולתה להתמודד עם הבעיה המשפחתית ובכלל. 

מעגל חיי המשפחה – הקורס בוחן מאפיינים ייחודיים במעגל החיים של המשפחה ומעלה לכלים לעבודה עם המשפחות המותאמת לשלב ההתפתחותי שלהן. 

תיאוריות בטיפול המשפחתי – קורס סמסטריאלי הפורס מספר תיאוריות בסיסיות בטיפול המשפחתי. נלמדים בו מושגים משמעותיים מכל תיאוריה ומבססים אותם דרך הרפקטיקה הקלינית. 

כלים יצירתיים בטיפול משפחתי – קורס סמסטריאלי נפלא בו נלמדים כלים יצירתיים והאופן בו ניתן לפתח כלים אישיים התואמים את היצירתיות של המטפל. 

חומרים מהקורסים הללו שימשו אותי בהרצאות ובהשתלמויות אותן הנחיתי בבית הספר המרכזי של העובדים הסוציאליים בדימול.

הכשרת עובדים סוציאליים להנחייה בקבוצות

הידע והניסיון אותם צברתי בתחום הקבוצות קיבלו ביטוי בעשור האחרון בהוראה והכשרה של אנשי מקצוע במוסדות אקדמאיים שונים בבר אילן ובמכללה החרדית בירושלים. בשנים האחרונות אני מלמד קורסים בנושאים הנוגעים בקבוצות במכללת אשקלון ומרכז את תחום הקבוצות של השנה האחרונה של לימודי הב”א בעבודה סוציאלית.

התערבות עם הקבוצה א’ – קורס בסיסי סמסטיריאלי בקבוצות במסגרתו הסטודנטים לומדים לזהות תהליכים קבוצתיים ולומדים להמשיג מושגים בסיסיים בטיפול קבוצתי.

התערבות עם הקבוצה ב’ – קורס שנתי המלווה תכנון והקמה של קבוצות בשטח. מדובר בקורס המתמקד בהתערבויות של המנחה אל נוכח תהליכים קבוצתיים בסיסיים ומתקדמים.

ריכוז קורס התערבות עם הקבוצה ב’ – תפקידי כמרכז נשען על הידע המצטבר אותו רכשתי עם השנים וכרוך בעבודת צוות נרחבת וביצירה של מסגרת מארגנת שתאפשר לכל מרצה להביא את הפן הייחודי שלו.

 

הכשרת עובדים סוציאליים במסגרת המ"א

בשמונה השנים האחרונת לימדתי מאות עובדים סוציאליים שהתמחו בלימודים קליניים ומשפחתיים במסגרת לימודי התואר השני בעבודה סוציאלית בקורסים שונים שהתקיימו באוניברסיטת חיפה ובמכללת מבח”ר (המכללה החרדית בני-ברק). 

סמינר קליני – מדובר בקורס ליבה שנתי כפול הנלמד לאורך כל השנה במסגרת לימודי התואר השני במגמה הקלינית. הקורס משלב תיאוריות מאסכולות טיפוליות שונות ומבסס אותם ככלי עבודה פרקטיים. מושגים מהגישה הקווירית, הקוגניטיבית התנהגותית, הנרטיבית, הפסיכו-דינמית, משפחתית וקבוצתית, מרכיבים פסיפס טיפולי נרחב בו הסטודנטים מעמיקים באחיזתם באני מאמין האישי-מקצועי שלהם. 

וויסות רגשי – קורס סמסטריאלי חיוני עבור מטפלים שמטרתו לפתח קשיבות פנימית ויכולת לשהות במצבים מורכבים מבלי להגיב מתוך חלקים אימפולסיביים המקשים על תפקוד מקצועי. במהלך הקורס המטפלים רוכשים כלים לשהות בתוך הטיפול ממקום מווסת נינוח ומובחן. 

המשפחה האחרת בעידן הפוסט-מודרני – קורס סמסטריאלי אותו לימדתי בחיפה במשך 4 שנים. קורס סמסטריאלי המשלב בין גישות פוסט-מודרניות חברתיות וגישות מתחום המגדר ותפקידיו, לבין גישות מערכתיות מסורתיות. במסגרת הקורס נלמדים אתגרי המשפחה האחרת בעידן הפוסט-מודרני באופן המשמש כלי להתבוננות על התופעה בכללותה. 

פרקטיקום במסגרת התואר השני – במהלך חמש השנים האחרונות זכיתי להנחות קבוצות מצומצמות של גברים מהמגזר החרדי במסגרת שנה ב’ של לימודי התואר השני. בפרקטיקום המטפלים עובדים על פיתוח אני מאמין אישי-מקצועי מווסת, מובחן ונינוח המאפשר להם לחבור לחלקים העוצמתיים הקיימים בהם.

ריכוז ההכשרה המעשית לסטודנטים מהסבה

ריכזתי במשך שנתיים את ההכשרה עבור למעלה מ-180 סטודנטים שהודרכו על ידי למעלה מ-120 מדריכים שונים. התפקיד כלל:

  • בחירת מדריכים והתאמה בין מקום ההכשרה וצרכי הסטודנט והעדפותיו.
  • תיאום העבודה בין המדריכים לבין הסטודנטים.
  • מעקב ואיתור בעיות ואתגרים עבודה הקיימים בהכשרת הסטודנטים.
הכשרת מדריכי סטודנטים בעבודה סוציאלית

מאז 2017 אני מרכז את קורס המדריכים במכללת אשקלון את קורס המדריכים ומלמד בו מספר קורסים. במהלך 3 מחזורי הדרכה שונים למדו בהם כמאה מדריכים. 

בשנת 2018 הנחיתי בבית הספר המרכזי של העובדים הסוציאליים תוכנית פרקטיקום שהכשירה והסמיכה מנהלים בתחום ההתמכרויות להדרכה. 

מסגרת תוכניות ההכשרה כללה:

  • איתור ומיפוי תיאוריות עכשוויות הקיימות בשטח, הנגשת התיאוריות למדריכים והפיכתם לכלי הדרכה פרקטיים.
  • פיתוח תכני לימוד יישומיים בנוגע למשמעות ההדרכה, תפקיד המדריך, מושגים בסיסיים בהדרכה, סגנונות הדרכה ודפוסי למידה שונים, כתיבת משוב ובקרת תהליכים.
  • הנחיית פרק הפרקטיקום המסייע למדריכים להתמקצע בשטח – במכללת אשקלון הנחיתי את הפרקטיקום כחלק מקורס המדריכים ואילו בבית הספר המרכזי הפרקטיקום היה נדבך מרכזי בתוכנית ההסמכה להדרכה של המנהלים. 

מדובר באחד האתגרים המשמעותיים שלקחתי על עצמי בשנים האחרונות. הקורסים הללו מאפשרים לי ללוות אנשי מקצוע וותיקים בתחילת דרכם בהדרכה. עם השנים הבנתי שחשוב מאוד לסייע למדריכים לבסס עמדת הדרכה מקצועית הנשענת על ניסיונם המקצועי והאישי. חשוב לי להקנות למדריכים כלים שימושיים לעבודה בשטח – להיות קשובים לתהליך, ליצור מסגרת מחזיקה למודרך ולהחזיק את המורכבות שמגיחה בדרך. הידע התיאורטי עובר תהליך עיבוד והתאמה למי שהם, למודרך שלהם ולמה שקורה בטיפול.

תחום המחקר

הניסיון שלי במחקר החל עם תחילת לימודי המ”א כשבחנתי את האופן בו נבנית משפחה להטבית גברית במודל של הורות משותפת עם אישה. לאחר מכן המשכתי להעמיק בתחום בעבודת הדוקטורט והרחבתי אותו כך שיכלול גם זוגות של נשים לסביות וזוגות של גברים הומואים שבחרו להביא ילדים במודלים שונים של הורות. בהמשך פרסמתי מאמרים שהתבססו על עבודת המחקר ומאמרים המשקפים את הידע אותו רכשתי בתחום הנחיית הקבוצות 

עבודת תזה במסגרת לימודי התואר השני

עבודת תזה במסגרת לימודי התואר השני – באוניברסיטת חיפה. העבודה “הבנייתה של משפחה גברית במודל של הורות משותפת עם אישה” בהדרכתה של פרופסור עדיטל בן-ארי, פורסמה ב – 2005 והתמקדה בחוויה המתפתחת של הגברים בדרך להורות משותפת, החל מטרום ההורות ועד לביסוסה. 

במסגרת עבודתי בעמותת משפחה גאה הבחנתי במקומם המורכב של בני הזוג של האבות הביולוגיים שהוחרגו מהתהליך ולא קבלו מענה במסגרות הקיימות. ביקשתי לבחון בעבודת התזה את החוויה הזוגית והמשפחתית של הגברים שתכננו והקימו משפחה במודל של הורות משותפת עם אישה. מדובר במבנה משפחתי הנשען על מודל המשפחות הגרושות והשהות המשותפת בשני בתים במשפחות הטרוסקסואליות, במסגרתו חוברים גבר ואישה לשם הורות והולדה. דרך הסכם הורות משותפת הם מתכננים משפחה שתתקיים בשני תאים משפחתיים שונים, בראש האחד האבא ובראש האחר האמא. גיליתי בעבודת המחקר הזו חווית חוסן שנרכשה עם השנים ברמה האישית של כל גבר וברמה הזוגית והמשפחתית.

עבודת הדוקטורט

עבודת הדוקטורט – הבנייתה של משפחה הומו-לסבית: דיאלקטיקה של פיצול ושילוב בהדרכתה של פרופ’ עדיטל בן-ארי. המחקר שפורסם בשנת… התקיים במסגרת לימודי הדוקטורט באוניברסיטת חיפה ונחשב למחקר פורץ דרך בשל ההתייחסות שלו למכלול שלם של מודלים וערוצים של הורות העומדים ברשות הקהילה הלה”טבית.

העבודה בחנה את חווית המשפחתיות בקרב זוגות של נשים לסביות וגברים הומואים וביקשה להתחקות אחר תמות המשותפות לגברים ולנשים כאחד. מתוך החיפוש אחר המשותף הומשג מודל תיאורטי שכיום אני עושה בו גם שימוש פרקטי בקליניקה ובהשתלמויות אותן אני מעביר לאנשי המקצוע. במודל ניתן לזהות 3 אתגרים משפחתיים הניצבים בפני המשפחה הלה”טבית: אחרות שייכות ומימוש עצמי. מצאתי במחקר כי לאורך שלבים בהקמתה של משפחה, החל מטרום ההורות ועד לביסוסה של משפחה, ניתן לזהות כי בכל פעם הופך אתגר אחר לדומיננטי בחוויה. בעוד שבתחילת הדרך עסוקים בשאלות של חריגות חברתית ומסוגלותה של המשפחה להתקבל לחיק החברה, הרי שככל שצברו ניסיון, הם הועצמו וראו ב’אחרות’ החברתית של המשפחה כדבר ייחודי המבטא חופש וקדמה.

שיפוט בקרן הלאומית למדע

שיפוט בקרן הלאומית למדע – כתיבת חוות דעת על הצעת מחקר מקיף וכוללני שנכתבה על ידי חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון. ההצעה נכתבה באחד מתחומי המומחיות שלי הנגוע למשפחה ההומו-לסבית (2017).

מבחר מאמרים בכתבי עת מקצועיים

אורן, א. (2017). מנחה וקבוצה כיחסי הורה־ילד המשתנים עם השנים מודל מטאפורי להתפתחות הקבוצה בשלבים. מקבץ, כתב העת הישראלי לטיפול ולהנחית קבוצות, 22 (1), 85-106.

אורן, א. בן-אי, ע. (2019). הבנית משפחה גברית במודל הורות משותפת עם אישה: בין תחושת ‘אחרות’ מחריגה לייחודיות מעצימה. חברה ורווחה, ל”ט (2), 257-280 .

אורן, א. (2109), השד הכחול הגיע לכיתה . השעיר לעזאזל ופוטנציאל ההתפתחות שהוא מזמן לקבוצה. מקבץ, כתב העת הישראלי לטיפול ולהנחית קבוצות, 24 (1), 83-104.

Oren, A., Ben-Ari, A. (2019). Between Abnormal “Otherness” to Groundbreaking “Uniqueness”: The Family-Construction Process of the GLBT Family. Journal of Homosexuality, 18, 1-22.

נסיון מקצועי

הניסיון המקצועי, הידע והתובנות שרכשתי במהלך דרכי המקצועית הטיפולית, האקדמית והאישית בקורסים, השתלמויות והדרכות אישיות וקבוצתיות ביססו אצלי את ההבנה כי הקשבה איכותית, עבודה עם התהליך המקביל וסיוע באירגון מחודש של ההתבוננות של המטפל על המפגש הטיפולי, מרחיבה את העדשה והפרספקטיבה שלו על התהליך. למדתי שטיפוח של אני מאמין אישי-מקצועי עובר דרך העמקת ההבנה של המטפל לגבי תהליכים גלויים ונסתרים והאופן בו הם באים לידי ביטוי בתוך המפגש ומלווים אותו מחוצה לו. 

הדרכה והכשרת אנשי מקצוע

בעשור האחרון העמקתי את אחיזתי בתחום ההדרכה וההכשרה של אנשי מקצוע והייתה לי הזכות לפגוש אלפי אנשי מקצוע מתחום העבודה הסוציאלית, טיפול משפחתי זוגי, פרטני והנחיית קבוצות. חרשתי את הארץ כדי להעביר את הידע שצברתי במתודות טיפול והדרכה שונות (משפחתי, פרטני, זוגי, קבוצתי) ובעולמות תוכן שונים כמו – המשפחה הלהטבית, המשפחה האחרת, משפחות בקונפליקט גירושין גבוה / משפחות עתירות קונפליקט, אלימות במשפחה ועוד). הנסיעה לתל-חי שהתמשכה כשש שנים זכורה לי כנסיעה בה התמזג הנוף הקסום עם מחשבות על כלים יצירתיים בטיפול, אחרות חברתית, מעגל חיי משפחה, המשפחה האחרת והכשרות נוספות מתחום המשפחה. במסגרת זו פגשתי אנשי מקצוע שביקשו לקבל כלי התערבות ולהרחיב את העדשה מהתבוננות על היחיד לעבר התבוננות על המערכת המשפחתית והדינמיקה המאפיינת אותה. לנסיעות לבני ברק למכללת מבח”ר התלוו מחשבות ייחודיות על עבודה עם המגזר החרדי. פגשתי שם גברים חרדים, אנשי מקצוע מרתקים במסגרת של פרקטיקום ולימודים קליניים של התואר השני בתוכנית הלימודים הייחודית המתקיימת במבח”ר (המכללה החרדית בבני ברק). במסגרת זו העמקתי בהנגשת מושגים תיאורטיים לפרקטיקות המשרתות אותם בעבודה הקלינית. במהלך השנים העברתי בבית הספר המרכזי של העובדים הסוציאליים פרקטיקום למדריכים ולקחתי חלק בהכשרות של עוסים לסדרי דין וחוק נוער, עו”סים משפחתיים, עו”סים שעובדים באלימות, עובדים עם האוכלוסיה האתיופית, מנהלים של תחנות לטיפול משפחתי ומרכזי התמכרויות. הדרכתי והכשרתי צוותים בארגונים שונים במגוון רחב של תחומים כמו טיפול משפחתי, אלימות במשפחה, המשפחה ה’אחרת’, המשפחה הלהטבית, קבוצות ועוד.

הדרכה והכשרת אנשי מקצוע

בעשור האחרון העמקתי את אחיזתי בתחום ההדרכה וההכשרה של אנשי מקצוע והייתה לי הזכות לפגוש אלפי אנשי מקצוע מתחום העבודה הסוציאלית, טיפול משפחתי זוגי, פרטני והנחיית קבוצות. חרשתי את הארץ כדי להעביר את הידע שצברתי במתודות טיפול והדרכה שונות (משפחתי, פרטני, זוגי, קבוצתי) ובעולמות תוכן שונים כמו – המשפחה הלהטבית, המשפחה האחרת, משפחות בקונפליקט גירושין גבוה / משפחות עתירות קונפליקט, אלימות במשפחה ועוד). הנסיעה לתל-חי שהתמשכה כשש שנים זכורה לי כנסיעה בה התמזג הנוף הקסום עם מחשבות על כלים יצירתיים בטיפול, אחרות חברתית, מעגל חיי משפחה, המשפחה האחרת והכשרות נוספות מתחום המשפחה. במסגרת זו פגשתי אנשי מקצוע שביקשו לקבל כלי התערבות ולהרחיב את העדשה מהתבוננות על היחיד לעבר התבוננות על המערכת המשפחתית והדינמיקה המאפיינת אותה. לנסיעות לבני ברק למכללת מבח”ר התלוו מחשבות ייחודיות על עבודה עם המגזר החרדי. פגשתי שם גברים חרדים, אנשי מקצוע מרתקים במסגרת של פרקטיקום ולימודים קליניים של התואר השני בתוכנית הלימודים הייחודית המתקיימת במבח”ר (המכללה החרדית בבני ברק). במסגרת זו העמקתי בהנגשת מושגים תיאורטיים לפרקטיקות המשרתות אותם בעבודה הקלינית. במהלך השנים העברתי בבית הספר המרכזי של העובדים הסוציאליים פרקטיקום למדריכים ולקחתי חלק בהכשרות של עוסים לסדרי דין וחוק נוער, עו”סים משפחתיים, עו”סים שעובדים באלימות, עובדים עם האוכלוסיה האתיופית, מנהלים של תחנות לטיפול משפחתי ומרכזי התמכרויות. הדרכתי והכשרתי צוותים בארגונים שונים במגוון רחב של תחומים כמו טיפול משפחתי, אלימות במשפחה, המשפחה ה’אחרת’, המשפחה הלהטבית, קבוצות ועוד.

הדרכה והכשרת אנשי מקצוע

בעשור האחרון העמקתי את אחיזתי בתחום ההדרכה וההכשרה של אנשי מקצוע והייתה לי הזכות לפגוש אלפי אנשי מקצוע מתחום העבודה הסוציאלית, טיפול משפחתי זוגי, פרטני והנחיית קבוצות. חרשתי את הארץ כדי להעביר את הידע שצברתי במתודות טיפול והדרכה שונות (משפחתי, פרטני, זוגי, קבוצתי) ובעולמות תוכן שונים כמו – המשפחה הלהטבית, המשפחה האחרת, משפחות בקונפליקט גירושין גבוה / משפחות עתירות קונפליקט, אלימות במשפחה ועוד). הנסיעה לתל-חי שהתמשכה כשש שנים זכורה לי כנסיעה בה התמזג הנוף הקסום עם מחשבות על כלים יצירתיים בטיפול, אחרות חברתית, מעגל חיי משפחה, המשפחה האחרת והכשרות נוספות מתחום המשפחה. במסגרת זו פגשתי אנשי מקצוע שביקשו לקבל כלי התערבות ולהרחיב את העדשה מהתבוננות על היחיד לעבר התבוננות על המערכת המשפחתית והדינמיקה המאפיינת אותה. לנסיעות לבני ברק למכללת מבח”ר התלוו מחשבות ייחודיות על עבודה עם המגזר החרדי. פגשתי שם גברים חרדים, אנשי מקצוע מרתקים במסגרת של פרקטיקום ולימודים קליניים של התואר השני בתוכנית הלימודים הייחודית המתקיימת במבח”ר (המכללה החרדית בבני ברק). במסגרת זו העמקתי בהנגשת מושגים תיאורטיים לפרקטיקות המשרתות אותם בעבודה הקלינית. במהלך השנים העברתי בבית הספר המרכזי של העובדים הסוציאליים פרקטיקום למדריכים ולקחתי חלק בהכשרות של עוסים לסדרי דין וחוק נוער, עו”סים משפחתיים, עו”סים שעובדים באלימות, עובדים עם האוכלוסיה האתיופית, מנהלים של תחנות לטיפול משפחתי ומרכזי התמכרויות. הדרכתי והכשרתי צוותים בארגונים שונים במגוון רחב של תחומים כמו טיפול משפחתי, אלימות במשפחה, המשפחה ה’אחרת’, המשפחה הלהטבית, קבוצות ועוד.

אלימות במשפחה

ב15 שנה האחרונות עבדתי גם בתחום האלימות במשפחה. כמטפל משפחתי וקבוצתי שילבתי דרכי התערבות מערכתיים ולמדתי מתי אפשר לקיים מפגשים משותפים בין בני זוג ומתי המפגשים עלולים להיות מסוכנים. הייתה לי ההזדמנות לטפל בו-זמנית בבני זוג וראיתי עד כמה שברירי קו הגבול העובר בין הצלחה לכישלון, בין בנייה מחודשת של השותפות הזוגית וההורית לבין פירוק המשפחה.

משפחות במאבקי גירושין

הניסיון הרב בתחום הוביל לכך שקיבלתי מינוי כמומחה שעובד מטעם בתי המשפט. לצערי, הורים הנמצאים במאבק עמוק אינם פנויים כדי להבין את צרכי הילדים. ככל שהמאבק קשה יותר כך קשה ליצור אינטגרציה בין העמדות השונות בהן הם מחזיקים וקשה מאוד לסייע להורים לקחת אחריות על הבעיה המשפחתית ולצאת ממעגל ההאשמות וההכפשות. מתוך הדינמיקה שנוצרה ביני לבינם למדתי על מה שעובר על הילדים וכיצד עלי להתמקם בתוך המערך המשפחתי המורכב. עם השנים פיתחתי שיטת עבודה בה יש שלבים ברורים ומובחנים המסייעים להורים להעביר את המיקוד מהמאבק לעבר טובת הילדים.

המשפחה הלהטבית ומשפחות 'אחרות'

בשנת 2000, בשלהי עבודתי בהיי-טק, נכנסתי לתחום העבודה עם הקהילה הלהטבית. באותו הזמן הקמתי פורום באינטרנט שנקרא “לקראת הורות גאה” והפך בשנת 2002לעמותת משפחה גאה. בעמותה הקמנו קבוצות הכנה להורות שמטרתן הייתה לאפשר לאנשים להבשיל לקראת התהליך. במסגרת זו פגשתי מאות אנשים שניצבו בפני החלטה לא פשוטה ונדרשו לסלול דרך משפחתית חדשה בהעדרם של מודלים לחיקוי. 

והייתי חדור מוטיבציה לספק מרחב חשיבה לאנשים שהתלבטו בנוגע למימוש הורותם בדרך אחרת השונה מהקלאסית. היה חשוב לי באותו הזמן לזמן עבורם מרחב בטוח שיסייע להם לחבור לרצונותיהם העמוקים ולגבש דרכם את ערוץ ההורות הנכון עבורם. עם השנים התחלתי לעבוד עם מבני משפחה שונים כמשפחות מאמצות, גרושות, חד הוריות. למדתי על בשרי כיצד עבודה בתחום מאתגרת את המטפל, הערכים בהם הוא מחזיק ועמדות בסיסיות שמרניות אליהן הוא נשאב באופן לא מודע. למדתי שהמשפחה נזקקת למטפל שיראה אותה כמשפחה לכל דבר, אך בה בעת יהיה קשוב לאתגרים ייחודיים שעשויים ללוות אותה לאורך תהליך בנייתה. בעבודתי בתחום למדתי למתוח את הגבולות שלי, הערכים בהם אני מחזיק ולקרוא תגר על כוח פנימי שדוחף את המטפל והמשפחה לעבר הגדות שמרניות של הורות ומשפחה. למדתי שהמשפחות זקוקות לעיתים ללגיטימציה ולברכת דרך, אך בעיקר זקוקות לאיש מקצוע שיסייע להן להגדיר את עצמן באופן ייחודי ההולם את השאיפות העצמיות שלהם ולאורח החיים שלהם.

הנחיית קבוצות

אחד הפורמטים האהובים עליי ביותר הוא הנחיית קבוצות. אהבתי לעולם הקבוצות הובילה אותי בסופו של דבר לעשות שינוי מקצועי. הלמידה בתחום היא אינסופית. בין אם מדובר בקבוצת סטודנטים, מטופלים או מודרכים, הרי שמדובר בכוח אדיר הטמון בקבוצת השווים ובתהליכי השתקפות מגדלים מלמדים ומעצימים. הדרכת אנשי מקצוע בתחום עוברת דרך פיתוח יכולת התבוננות על תהליכים קבוצתיים, התבוננות על הקבוצה כשלם המתפתח בשלבים התפתחותיים אוניברסליים. המנחה לומד להגדיר את הצורך של הקבוצה ולבנות תוכנית פעולה הנשענת על כך.

טיפול משפחתי

ליווי המשפחות בעמותה שהקמתי לקח אותי באופן טבעי ללמוד ולהתמקצע בתחום של זוגיות ומשפחה. כמי שמגיע מעולם הקבוצות בו המנחה נפגש עם קבוצת שווים לקח לי זמן להבין כיצד ניתן להוביל קבוצה משפחתית בה משתתפים בו-זמנית הורים וילדים. בדומה לאנשי מקצוע אחרים, ניסיתי גם אני לחמוק ממפגש משפחתי. עם השנים למדתי לאהוב את העבודה המשפחתית ולהכיר ביתרונותיה. כמטפל ומדריך מוסמך מטעם האגודה לטיפול משפחתי, אני מנסה לסייע למודרכים לרכוש ידע ושפה שיסייעו להם להבין מה הם עושים עם המשפחות, לנפץ את החששות ולבוא לתהליך עם חיות, תשוקה וחיוניות.

הדרכה על הדרכה

במהלך השנים הניסיון שצברתי כמדריך הוביל אותי לריכוז קורס מדריכים לעבודה סוציאלית ולהעברת פרקטיקום בבית הספר לעובדים סוציאליים. הדבר המספק ביותר הוא לסייע למטפל עם ניסיון להעביר את הידע אותו צבר עם השנים למטפל אחר. בעבודתי עם המדריכים חשוב לי לסייע להם לרתום את הניסיון המקצועי לטובת תחום ההדרכה תוך שימוש בידע חדש הרלוונטי לעבודת המדריך.

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן