הדרכות לאנשי טיפול

הדרכה טובה בעיניי היא הדרכה המלווה את העבודה הטיפולית ומסייעת למטפל לטפח אני אישי-מקצועי מובחן, לסייע לו להבין ולהיות מובן, להפחית מתח ודריכות, לגבש מיומנויות מותאמות ולשמר את אהבתו למקצוע. אני מאמין שגדילה והתפתחות יכולים להתחולל גם בתהליך נינוח ומעצים. התפקיד אותו אני תופס בהדרכה הוא תפקיד החושב עם (מושג אותו שאלתי מעולם הקבוצות) אני רואה עצמי כמי שמספק למודרך מרחב התפתחותי בטוח, קשוב להתפתחות שלו ולצרכים שלו ומסייע לו להתקדם תוך בירור משמעותי של סוגיות תיאורטיות והאופן בו הן יכולות להפוך לכלי עבודה פרקטי בו הוא יכול לעשות שימוש. גיבוש דרך מקצועית נינוחה ובטוחה הינה תוצאה של שיתוף ושותפות הנרקמת בין המדריך למודרך. זו שאיפתי ואילו מטרותיי בהדרכה.

לאורך השנים הבחנתי בכך שמידת הסיפוק של איש המקצוע גדלה ככל שההדרכה נותנת לו מענה אינטגרטיבי במסגרתו הוא מפתח את האני מאמין האישי-מקצועי שלו, רוכש כלי עבודה והופך את האינטאיטיבי לשיטתי, הופך למובחן יותר ותנודתי ופועל מתוך תיאוריה שעוברת אצלו עיבוד פנימי המאפשר לו לקחת עליה בעלות. פחות הדרכה טובה הינה הדרכה הנותנת מענה ל-4 המרכיבים אותם הזכרתי. משמע מבססת את האני מאמין האישי מקצועי, מקנה כלי עבודה, מסייעת במובחנות העצמי ומייצרת שדה ראיה רחב יותר במסגרתו תהליך ההערכה נעשה מדויק ונקי יותר.

הובלת תהליכים אינה חדשה לי ועשיתי זאת לאורך השנים במסגרות שונות. הובלת תהליכי הדרכה הולך ותופס בעשור האחרון מקום מרכזי בחיי המקצועיים. הדרכתי אנשי מקצוע מעולמות תוכן שונים ממקצועות שונים כמו יועצים חינוכיים, מדריכי קבוצות מטפלים מגישות טיפול שונות (גוף נפש, אומנות, פסיכותרפיה) ובמתודות טיפול שונות (אישי, זוגי, משפחתי וקבוצתי). בארבע השנים האחרונות שמתי דגש גם על הדרכת מדריכים וכיום אני מוביל מספר קבוצות מדריכים במסגרות שונות.

השתתפות בהדרכה מקנה שובר הנחה משמעותי להצטרפות לקורסים הדיגיטליים.

מגוון ההדרכות

הדרכה על הדרכה

בשנים האחרונות כחלק מההתפתחות המקצועית שלי, התחלתי להדריך ולהכשיר מדריכים הניצבים בתחילת דרכם המקצועית ההדרכתית. ראיתי כי הדבר המשמעותי ביותר לו המדריכים זקוקים הוא מפה שתאפשר להם לעשות את ההבחנה בין טיפול והדרכה בצורה מושכלת המותאת למבנה האישיות שלהם ושיטת העבודה הייחודית להם. ראיתי כי מדריך שלומד להשען על ניסיון החיים האישי והמקצועי המצטבר שלו הוא מדריך שמצליח מהר מאוד להפחית מהמתח והדריכות הקשורים לתחילת התהליך ההתפתחותי ולהרגיש נינוח ובטוח בתוך ההדרכה. מטרתי בהדרכה על הדרכה הינה לסייע למדריכים לאסוף את הידע התיאורטי הרב בו הם מחזיקים וללמוד איך להגיש אותו למטפל בצורה אינטגרטיבית המכבדת אותו ומבררת עמו את מה שחשוב לו וכיצד ניתן לעשות זאת יחדיו.

הדרכה קבוצתית

במהלך השנים הדרכתי קבוצות של מטפלים במסגרות שונות ובתחומים שונים. הדרכתי אנשי צוות העוסקים בתחום האלימות ובתחום בריאות הנפש וקיימתי במשך כחמש שנים קבוצת הדרכה למתמחים בטיפול משפחתי במסגרת מקום עבודה בו עבדתי. כיום אני מלווה קבוצות פרקטיקום של מטפלים ומדריכים במסגרת המכללות השונות בהן אני מלמד.

כמי שמגיע מעולם הקבוצות, אני מאמין בכוחה הגדול של הקבוצה שמקנה תחושה של אוניברסליות ומאפשרת גדילה התפתחותית משותפת ומעצימה דרך מראות אותם מקבלים המשתתפים זה מזה. אני מאמין שתפקידי בהובלת התהליכים הקבוצתיים הנו לאפשר לקבוצה את הידע הרב הקיים בה בצורה בה השלם גדול מסך חלקיו. התפקיד שלי הוא לאפשר מרחב בטוח, לאסוף את התהליכים והתכנים, להמשיגם ולהפוך אותם לכלים פרקטיים.

הדרכה פרטנית

הדרכה אישית מאפשרת תהליך קצר הממוקד בסוגיה ייחודית או תהליך רציף וקבוע. אנשי מקצוע שפגשתי גילו צרכים שונים. חלקם באו ללבן סוגיה הדרכתית או טיפולית מסויימת, אחרים ביקשו תהליך ארוך, רציף וקבוע. הדרכות אישיות קיימתי בקליניקה, דרך הזום או בארגונים עצמם. במהלך השנים הבחנתי בכך שהדרכה אישית מאפשרת למודרך לעבור מסע התפתחותי נרחב, עקב בצד אגודל בצורה מדודה המותאמת לקצב שלו באופן אישי.

טופס הזמנת הדרכה

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן