הסטטוס הנוכחי
לא רשום
מחיר
חינם
קורס בסיסי בתחום הנחיית קבוצות
התפתחות הקבוצה בשלבים
איך מתכננים, ממנפים ונעזרים בשלבי התפתחות הקבוצה לטובת המטרה

עולם הקבוצות הנו מרתק ומופלא. המשתתפים מקבלים הזדמנות להתפתח במרחב בטוח המותאם לקצב האישי של כל אחד מהם. הקסם של הקבוצה עלול לפוג במידה ואנחנו הולכים לאיבוד ובעיקר כשאנחנו מרגישים שאנחנו עובדים קשה מידי. לאורך השנים ראיתי שאחד האתגרים המשמעותיים הניצבים בפני מנחה הקבוצה מתייחס להעדר הבנה שלו לגבי תופעות אוניברסליות הקיימות בכל קבוצה וצפוי שיקרו גם בקבוצה אותה הוא מנחה. כתוצאה מכך הוא מפספס את האפשרות להיערך לידוע מראש, להבין באיזה שלב התפתחותי הקבוצה נמצאת, למה היא זקוקה ומה נדרש ממנו כדי לאפשר לה לעבוד בצורה תקינה. המנחה עלול לעבוד קשה מידי ולהתבונן על המפגשים באופן חד פעמי ולאבד את האפשרות להתבונן על הרצף וההקשרים הרחבים יותר של ההתרחשויות.

הקורס מושתת על שיעורים כתובים שבסיומם מופיעה גם הקלטה של ראיון אינטרנטי שקיימה איתי בת-חן שפירא. בראיון אני משתף בסודות מחדר ההדרכה המאפשרים להבין את האתגרים הקיימים בכל שלב וכיצד יוצרים הלימה בין התהליך המאפיין את השלב האוניברסלי לבין התכנים בהם הקבוצה עסוקה.

קורס במתנה לרגל השקת האתר

עבור מי נבנה הקורס?

סטודנטים להנחיית קבוצות.
מנחי קבוצות בתחילת הדרך.
מנחים שרוצים לעובד פחות קשה ולהתמצא בקלות במרחב הקבוצתי.
מדריכים של מנחי קבוצות או סטודנטים המעוניינים במסגרת מארגנת.
חשוב לציין שהקורס מכיל חומר מתקדם ונשען על הבנה של תהליכים בסיסיים.

עם מה תצאו מהקורס?

מבט מרענן על הקבוצה שמאפשר לעקוב אחר התהליך והקשר שלו למטרה.
להצליח לרתום את התהליך לטובת השגת המטרה.
כלים פרקטיים להתבוננות על התפתחותה של הקבוצה.
הבנת האתגר והצורך ההתפתחותי של כל שלב.
הבנה לגבי מה שנדרש ממך לעשות בכל שלב.

הסיפור שעומד מאחורי הקורס

כשלמדתי הנחיית קבוצות חיפשתי מסגרת תאורטית שתארגן עבורי את השלבים בהתפתחות הקבוצה. ניגשתי למאמרים רלוונטיים אך לא הצלחתי להבין מה קורה בקבוצה ומה נדרש מהמנחה לעשות בכל שלב התפתחותי של הקבוצה. מצאתי עצמי הולך לאיבוד. ברבות הימים כאשר התחלתי ללמד קורסים בהנחיית קבוצות, נתקלתי במאמר של בת-חן שפירא העוסק בהתפתחות הקבוצה בצורה מטפורית. ניגשתי למאמר וסוף סוף הבנתי את הדברים המסובכים בצורה פשוטה ומעמיקה.
החלטתי לעשות מעשה ולפשט את הסוגיה עבור הסטודנטים שלי ואחרים שמתקשים (כפי שאני התקשיתי) לזהות את השלבים בצורה מהירה ואינטואיטיבית. כתבתי מאמר הממשיג את השלבים בצורה פשוטה ובהירה תוך שימוש במטפורות הקשורות להתפתחות האדם. הקורס הנוכחי מתקשר עם המאמר: “מנחה וקבוצה כיחסי הורה־ילד המשתנים עם השנים. מודל מטאפורי להתפתחות הקבוצה בשלבים”, אותו פרסמתי בשנת 2017 במקבץ, כתב העת הישראלי להנחיית קבוצות. 
לקחתי את המסגרת המארגנת של בת-חן שפירא ויצקתי בה תכנים אותם פגשתי לאורך השנים בשלבים השונים. הקורס הנוכחי מציג כל שלב בנפרד דרך סדרת ראיונות שקיימתי עם בת-חן שפירא. בכל שלב אשרטט את האתגרים ומה נדרש מהנחה לעשות באופן פרקטי. 

עדויות והמלצות

שמי לינדה חבושה ואני עובדת סוציאלית בלשכה לשירותים חברתיים ברחובות.

 

פגשתי את אלון במסגרת לימודי התואר הראשון באקדמית אשקלון. אלון היה המרצה שלי בקורס השנתי: “שיטות התערבות עם הקבוצה” שנה ב’.

מעבר לידע הרב והסקרנות שאלון עורר, הדבר המשמעותי שקיבלתי ממנו הוא שיפור היכולת שלי להאמין בעצמי.

אלון מקצועי ויודע להתייחס לכל סטודנט באופן שרואה אותו באמת, שזה מדהים בעיני.

 אני ממליצה בחום על ד”ר אלון, מרצה ומטפל בחסד עליון.

בהערכה רבה,

לינדה חבושה

עובדת סוציאלית, לשכה לשירותים חברתיים, רחובות

אלון, תודה על הראיון המאלף!

היה לי לעונג לשמוע את הדרך שלך לבחון את שלבי התפתחות הקבוצה ולהחיל את הידע התאורטי באופן כל כך מעשי בחדר ההדרכה.

התגובות של התלמידים שלי נלהבות. הם מדווחים שנשכרו וקבלו בהירות בפרקטיקה של הנחיה באמצעות הפרספקטיבה שהצגת בפנינו וההקבלה המאוד ממחישה של קבוצה מונחית למבנה של משפחה ואני יותר משמחה על שיתוף הפעולה בננו.

מי ייתן ונערוך עוד שיתופי מידע פורים ומפרים שכאלה בינינו.

שם בת-חן שפירא

קו מנחה - הנחית קבוצות וסדנאות

שמי רונית ואני עו”ס במחלקה לשירותים חברתיים בעירית כפר יונה ומטפלת בהתנהגויות אכילה בגישת שפת האכילה.
פגשתי את אלון במסגרת לימודי הסבה לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית אשקלון. אלון הנחה קורס שנתי בשיטות התערבות עם הקבוצה, קורס משמעותי שרשמיו מלווים אותי עד היום.
היינו קבוצה מאתגרת, היה לי קושי להתחבר לקבוצה, לתכנים, למנחה. אלון בנוכחותו היציבה והבלתי מתפשרת, ביצירתיות ובמסירות ותוך שהוא חושף את פגיעותו, אפשר לנו לחוות איך קבוצה נולדת, מתפתחת וגדלה, ובאופן אישי אפשר לי להקשיב לעצמי, להתפתח ולגדול בקבוצה ובכלל.
אני ממליצה למי שרוצה לעבור חוויה משמעותית עם אדם קשוב יצירתי ומלא בידע לפגוש באלון.
רונית, עובדת סוציאלית (MA) מטפלת בהתנהגויות אכילה בגישת “שפת האכילה”

רונית קרן כץ

עובדת סוציאלית, שירותים חברתיים, כפר יונה

Pin It on Pinterest

דילוג לתוכן